Fabrikamız
  Organik Gübre
  Bizden Haberler
 

Yumurta Zayıflatıyor

 

70 milyonluk bir ülkeyiz ve bu nüfusun yaklaşık 30 milyonunun gençlerden oluştuğunu sık sık dile getiririz. Tabi bu arada geriye kalan 40 milyon kişinin içerisinde on milyonlarca yaşlı insanımızın olduğunu ve bunlarında bir çok sorunla başbaşa yaşadığını da unuturuz.
Ünlü bir bilge, 'Özünde yaşlılık enfes bir zaman kesitidir. O'nu çekilmez kılan ise, yaz yağmuru gibi aniden bastıran biçareliklerdir.' der.
Gerçekten de yaşlılık, ısıtmayan ama ışık veren bir süreçtir. Bu süreçte sizi, biçarelik duygusuyla tanıştıran pek çok fizik yetersizliklerle tanışırsınız. Örneğin, denge yeteneğinizde kayıplar başlar. Sık sık sendelersiniz. Önce size, 'Ne sakar oldu, her şeyi kırıyor' derler. Sonrasında, denge gücünüzde kayıplar olduğu ortaya çıkar. Günlerden bir gün, aniden yere düşer, bir tarafınızı kırarsınız.

Durum ülkemizde nasıldır bilmiyorum ama, yurddışı rakamlarından yola çıkarak şöyle diyebilirim: Milyonlarca yaşlı insan denge kaybı içerisindedir ve bunlardan her yıl yüzbinlercesi, denge kaybından kaynaklanan nedenlerle düşüp, bir yerlerini kırmakta veya kalitesiz bir yaşam tarzına mahkum olmaktadır.
Bu konu üzerinde araştırma yapan Tel Aviv Üniversitesi uzmanlarından Dr. Jeffrey Hausdorf, kısa bir süre önce, denge kaybından muzdarip milyonlarca yaşlı insanı sevindiren şu açıklamayı yaptı.

'.. Hiperaktif çocukların tedavisinde kullanılan Ritalin adlı ilacın yaşlı insanlardaki denge kaybını giderdiğini tespit ettik.
İlaç, hastaların bilişim gücündeki düşüme bağlı olarak ortaya çıkan performans eksiğini önleyerek, dengeli davranmasına yol açmaktadır. İlaç verildikten hemen sonra, hastanın yürüyüş, oturuş, kalkış ve geri dönüşlerinde önemli kalite artışları meydana gelmektedir.

Milyonlarca yaşlı insanı ilgilendiren bu haber, özünde önemli bir gelişme, adeta mucize ve ucuz bir çözümün müjdecisi.

YUMURTANIN SIRRI
Kilo verme adına diyet programı uygulayanların sabah kahvaltılarında hep, 'Bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, bir dilim kızarmış ekmek, 4 adet siyah zeytin…' olur. Ancak, bundan böyle bu programlar şöyle değişecek:'..1 Adet orta sertlikte yumurta, 1 Adet domates…'

Bu işin sebebine gelince…
Lousiana State Üniversitesi uzmanlarından Dr. Nikhil U. Dhurandhar ve arkadaşlarının yaptıkları araştırma diyet programlarını değiştirecek gelişmeye yol açtı. Açıklamaya göre; sabah kahvaltısı olarak 1 pişmiş yumurta ve domates yenildiği takdirde ilgili kişi gün boyu kendini diri hissetmekte, iştahı artmamaktadır. Diğer öğünlerde az kalorili yiyecekler yiyip, yürüyüş yaptığı takdirde de düzenli olarak kilo kaybetmektedir.

Sabah kahvaltısında yumurta yerine, yumurtanın sahip olduğu 70 kaloriye sahip başka yiyecekler verildiği takdirde ise aynı sonuç ortaya çıkmamaktadır.
İşin ilginç tarafına gelince: Sabah kahvaltısında bir yumurta yiyerek normal diyet uygulayan, yürüyüş, kültür - fizik yapanlar, yumurta diyet uygulaması yapmayanlara göre, yüzde 65 daha fazla kilo vermekte, karın çevrelerinde ise, yüzde 35 civarında daha fazla daralma olmaktadır.
Doğrusu, enfes bir haber.

 

02.09.2008